Conference League

Αγχώθηκε αλλά νίκησε με ανατροπή πριν τη ρεβάνς με τον Άρη η Αραράτ

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα Αρμενίας η Αραράτ, επικρατώντας με 3-1 της Αραράτ Γιερεβάν, λίγες μέρες πριν ταξιδέψει στη χώρα μας για τη ρεβάνς με τον Άρη!

Αγχώθηκε, αλλά έκανε νικηφόρο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα Αρμενίας η Αραράτ, λίγες μέρες πριν βρεθεί στη Θεσσαλονίκη για τη δεύτερη αναμέτρησή της με τον Άρη, για τον 2ο προκριματικό γύρο του Conference League!

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στην έδρα της Αραράτ Γιερεβάν, κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή με τρία γκολ στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα, πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη με 3-1.

Ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν με γκολ του Ζιντετσούκου στο 19' και είχαν μερικές ακόμα ευκαιρίες για να αυξήσουν το προβάδισμά τους. Βελτιωμένη στο δεύτερο μέρος η Αραράτ, ισοφάρισε με τον Γκμπομάντου στο 65', ενώ έκανε την ολική ανατροπή με δύο γκολ του Γιένε, στο 82' και το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.